Additional information
| Weight | 6,00 kg |
|---|---|
| Height | |
| Width | |
| Net Weight | 1.176 kg (2.59 lb) |
| Material | Brass, Glass |
| Glass | Frosted glass |
| Finish | Brass Antique Finish |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Base | E14 |
| Bulb (Watt & type) | 18 Watt CFL or 12 Watt LED (not included) |
| Bulb Included | Νο |
| Types of Lighting Fixtures | Wall sconces |
| Voltage Input | Works with either 230V or 120V |
| Protection class | |
| With Socket | Νο |
| With Switch | Νο |
| Applicable Places | Bar, Bedroom, Coffee Shop, Dining Room, Kitchen, Living Room, Lobby, Others, Restaurant |
| Certification | Conformite Europeenne CE |
| Country of Manufacture | Greece (Hellas) |









