Description

Photo by Adrianus (Aad), Spruce Grove Alberta, Canada.
Nautical decorating ideas for your home
205,00 $
in Stock
Free Shipping to the USA
Delivery: Usually within 2–10 business days.
No Hidden Costs: We ship via DDP (Delivered Duty Paid). All taxes and duties are included in the price—what you see is what you pay.

| Weight | 4,00 kg |
|---|---|
| Height | |
| Width | |
| Net Weight | 1.745 kg (3.84 lb) |
| Material | Brass |
| Glass | Clear ribbed glass |
| Finish | Brass Finish |
| Protection class | |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included | Νο |
| Bulb (Watt & type) | 18 Watt CFL or 12 Watt LED (not included) |
| Number of Lights | 1 |
| Voltage Input | Works with either 230V or 120V |
| Types of Lighting Fixtures | Bulkhead lights, Ceiling lights, Path lights, Step lights, Wall sconces |
| With Socket | Νο |
| With Switch | Νο |
| Certification | Conformite Europeenne CE |
| Country of Manufacture | Greece (Hellas) |



