Description
Outdoor lighting brass
You can enhance the peaceful mood by adding different types of waterproof lights to showcase your fountain when it’s dark outside

Photo by Linda, Gold Beach Oregon, United States.
Nautical decorating ideas for your home
385,00 $
in Stock
Free Shipping to the USA
Delivery: Usually within 2–15 business days.
No Hidden Costs: We ship via DDP (Delivered Duty Paid). All taxes and duties are included in the price—what you see is what you pay.
NOTE: The light fixture needs to undergo a special treatment.
For example, if you order it today, it will take 8 working days for treatment and it will then be sent.
After dispatch, it will take 4-7 working days before you receive it.
You can enhance the peaceful mood by adding different types of waterproof lights to showcase your fountain when it’s dark outside

| Weight | 5,00 kg |
|---|---|
| Height | |
| Width | |
| Net Weight | 2.480 kg (5.46 lb) |
| Material | Brass, Glass |
| Glass | Clear ribbed glass |
| Finish | Brass Antique Finish |
| Protection class | |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included | Νο |
| Bulb (Watt & type) | 18 Watt CFL or 12 Watt LED (not included) |
| Types of Lighting Fixtures | Bulkhead lights, Path lights, Pillar lights, Step lights, Wall sconces |
| Voltage Input | Works with either 230V or 120V |
| Number of Lights | 1 |
| With Socket | Νο |
| With Switch | Νο |
| Certification | Conformite Europeenne CE |
| Country of Manufacture | Greece (Hellas) |