Additional information
| Weight | 4,00 kg |
|---|---|
| Height | |
| Height Chain | 50 cm (19.68 inches) |
| Overall Ηeight | 72 cm (28.34 inches) |
| Width | |
| Material | Brass, Glass |
| Glass | Frosted glass |
| Bulb Base | E14 |
| Bulb Included | Νο |
| Bulb (Watt & type) | 18 Watt CFL or 12 Watt LED (not included) |
| Number of Lights | 1 |
| Protection class | |
| Voltage Input | Works with either 230V or 120V |
| With Socket | Νο |
| With Switch | Νο |
| Certification | Conformite Europeenne CE |
| Country of Manufacture | Greece (Hellas) |












