Additional information
| Weight | 3,00 kg |
|---|---|
| Height | |
| Width | |
| Depth | 7 cm (2.75 inches) |
| Net Weight | 1.145 kg (2.52 lb) |
| Material | Brass, Glass |
| Glass | Clear ribbed glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included | Νο |
| Bulb (Watt & type) | 18 Watt CFL or 12 Watt LED (not included) |
| Number of Lights | 1 |
| Protection class | |
| Voltage Input | Works with either 230V or 120V |
| Types of Lighting Fixtures | Bulkhead lights, Path lights, Step lights, Wall sconces |
| With Socket | Νο |
| With Switch | Νο |
| Certification | Conformite Europeenne CE |
| Country of Manufacture | Greece (Hellas) |





