Wall light fixture made of hard brass ART BR408 1X18W E27 IP64
195,00 $
in Stock
Free Shipping to the USA
Delivery: Usually within 2–15 business days.
No Hidden Costs: We ship via DDP (Delivered Duty Paid). All taxes and duties are included in the price—what you see is what you pay.
Additional information
| Weight | 3,00 kg |
|---|---|
| Height | |
| Width | |
| Net Weight | 1.766 kg (3.89 lb) |
| Material | Brass, Glass |
| Glass | Clear ribbed glass |
| Finish | Brass Finish |
| Protection class | |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb (Watt & type) | 18 Watt CFL or 17 Watt LED (not included) |
| Bulb Included | Νο |
| Voltage Input | Works with either 230V or 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Types of Lighting Fixtures | Bulkhead lights, Path lights, Step lights, Wall sconces |
| With Socket | Νο |
| With Switch | Νο |
| Certification | Conformite Europeenne CE |
| Country of Manufacture | Greece (Hellas) |
You may also like…
-

Wall light bulkhead made of brass. Clear ribbed glass. ART BR4001 Brass 1x17W LED, E27/ES, IP64.
215,00 $ Add to cart -

Outdoor lighting for coastal locations. Wall lights in brass. ART BR409 1X18W E27 IP64
255,00 $ Add to cart -

Nautical Wall Sconce Lighting. Brass Wall Light Fixture. ART BR432 Brass
265,00 $ Add to cart -

Wall lights in brass. Small nautical and marine style lighting, ART BR410 Brass, 1X12W, IP64
155,00 $ Add to cart -

Brass wall light fixtures. Outdoor wall mounted lighting ART BR406 Brass
235,00 $ Add to cart -

Marine nautical wall lights Outdoor Wall Lights, ART BR433 Brass
0,00 $ Read more





